Bize Yazın

Merkez 0(212) 330 01 410(212) 330 01 42

Maslak Link Plaza
Eski Büyükdere Cd. No:3-5 Maslak-İst

08.30 - 17.30 Pazartesi - Cuma

Yurtdışı Faktoring

İhracat Faktoringi İhracatçının yurtdışında yerleşik alıcılarına kesmiş olduğu faturalar için istihbarat, garanti, tahsilat ve finansman hizmetlerinden biri veya hepsinin verilebildiği faktoring modelidir.
Garanti Hizmeti: Faktoring şirketi veya muhabir faktoring şirketinin, satıcının ilgili alıcıya kesmiş olduğu ticari faturalardan doğan alacağının, alıcıya tanınan limitler dahilinde garanti altına alınmasıdır.
Tahsilat ve Alacak Yönetimi: Alacağın takibinin yapılması, tahsil edilmesi ve raporlanması hizmetlerinin satıcıya sunulmasıdır.
Finansman Hizmeti: Faktoring şirketi tarafından belirlenen limitler dahilinde alacakların belli bir ön ödeme oranı üzerinden satıcı firmaya vadesinden önce ödenmesidir.

İhracat Faktoringinin Avantajları
İhracatçılar;
Güvenilir istihbarat bilgileri sayesinde alıcının mali gücü ve piyasadaki kredibilitesi hakkında güncel bilgiye sahip olur.
Yeni pazarlara risksiz girebilme imkanına kavuşur.
Nakit akışını verimli bir şekilde düzenlerken, daha çok satış yapma olanağını sağlar.
Alacakların gayri kabili rücu temliki ile daha likit bir bilanço yapısı oluşur.
Tahsilat yönetiminden doğan iş yükü azalır.

İthalat Faktoringi
İthalat faktoringi, yurt dışı tedarikçilerin Türkiye’de yerleşik ithalatçılar için ödeme garantisi istemesi durumunda faktoring şirketi olarak, ithalatçı firma adına garanti limiti tesis edilmesi hizmetidir.